reklama

On a on. Budú žiť spolu?

Háklivá téma sobášov homosexuálov sa stáva aktuálnou i na Slovensku! Po schválení registrovaného partnerstva v Čechách sa vody víria aj u nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Na scénu opäť nastupujú traja klasickí hráči s vyhrotenou rétorikou a z prvých reakcií je už teraz zrejmé, že kompromis nebude jednoduchý. Téma ohľadom spolužitia homosexuálnych párov sa priamo dotýka cirkvi, voči ktorej v priamej opozícii stoja rôzne liberálne organizácie tretieho sektora a bojiskom bude ako inak – občianska spoločnosť. Každá zo strán pochopiteľne zastáva svoje fundované pre a proti. Najzložitejší na celej veci však stále zostáva správny odhad, či je spoločnosť na zmenu pripravená a ako by prijala zákonné zrovnoprávnenie homosexuálnej menšiny. Slovensko, ktoré sa deklaruje ako katolícky štát, stále tápa akoby v neznáme, ktorým smerom sa má vlastne uberať. Sú ekonomické otázky nadradené občiansko-právnym? Dominuje skôr katolícky konzervatizmus? Alebo existuje cesta, ktorá ho dokáže skĺbiť s prepukajúcim liberalizmom?

Spoločnosť na hrane

V istých kruhoch stále ešte dominuje minuloročný prípad z Poľska. Rovnako ako Slováci, patria Poliaci skôr ku veriacim občanom, majú k nám teda omnoho bližšie ako ateistickí Česi. Pochod gayov a lesieb v Poznani sa v novembri skončil zásahom, po ktorom desiatky homosexuálnych aktivistov skončili na policajných staniciach. Orgány mesta Poznaň protest totiž zakázali, čo zdôvodnili ohrozením majetku. Podobná extrémna situácia by u nás podľa sociologičky Zuzany Kusej ale zrejme nenastala. Podľa nej je väčšina Slovákov k otázke homosexuálov oveľa tolerantnejšia ako všeobecný európsky priemer. Dodáva však, že ľudia sú síce zhovievavejší, ale k problému sa bránia otvorene priznať. „Do veľkej miery je to spôsobené aj tým, že mnohé rodiny momentálne bojujú s existenčnými problémami. Zo strašiaka menom registrované partnerstvo sa tak stáva obetný baránok, ktorý ohrozuje slovenskú rodinu,“ hovorí ďalej Kusá. Ľudia sú zatiaľ vo svojich názoroch značne nejednotní a nedokážu sa rozhodnúť. Veľká časť sa prikláňa k názoru generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, Júliusa Fila: „Cirkvi homosexuálov rešpektujú ale ich zväzky odporujú prirodzenému i božiemu zákonu. Z hľadiska dôležitosti rodiny, založenej na manželstve jedného muža a jednej ženy, je dôležité, aby bol takýto vzťah chránený, aby mal samostatnú hodnotu, aby sa neplietol s niečím iným.“ Druhá polovica zasa zastáva úplne opačný názor a nemyslí si, že uzákonenie registrovaného partnerstva by bolo v priamom rozpore s rodinnými hodnotami. Tu dominuje názor, že postupná liberalizácia je proeurópsky trend a dôraz kladú hlavne praktickú stránku veci. „Z partnerstva by vyplývali pozitíva v právnych výhodách. Ako demokratická spoločnosť by sme totiž právne nemali diskriminovať nikoho,“ myslí si tridsaťpäťročný Michal. V jednej otázke sa však jednoznačne zhodnú všetci. Výchova detí homosexuálmi. „V školách by sa stali terčom posmechu a osočovania. Deti vedia byť ku sebe navzájom veľmi kruté,“ potvrdzuje dvadsaťdeväťročná Margita. Stačí, keď si predstavíme jednoduchý príklad: Dvaja spolužiaci sa rozprávajú. „Cez víkend som bol s oteckami v zoo...“ Znie to naozaj divne. Adopcií detí alebo umelému oplodneniu dáva teda spoločnosť jednoznačné nie.

Cirkev verzus tretí sektor

Postoj tejto silnej inštitúcie je už dlhodobejšie známy. „Katolícka cirkev vždy dodržiava a pridržiava sa Božieho slova. V Starom zákone je jasné, čo nasledovalo po tomto hriechu na mestá Sodomu a Gomoru,“ povedal arcibiskup Ján Sokol. Katolícka cirkev nechce homosexuálov zaznávať. „Ale tak ako je niekto krivý alebo hrbatý alebo má inú vadu, musí sa prijať a riadne žiť v spoločnosti,“ konštatoval Sokol, podľa ktorého je však homosexualita proti prirodzenému a božiemu zákonu. Je zrejmé, že tento názor rozhodne nie je menšinový a v občianskych radoch nachádza svoje trvácne zázemie. Práve preto vidí Hana Fábryová z lesbického združenia Museion najväčší problém práve tu: „Slovensko sa prehlasuje za katolícky štát a tak bude negatívny postoj cirkvi vždy obrovským problémom.“ Podľa Fábryovej neexistuje v spoločnosti totiž všeobecne platná norma. „Prirodzenosť jedného nie je automaticky prirodzenosťou druhého,“ hovorí ďalej a dodáva, že treba zdôrazniť hlavne trvalosť a stabilitu homosexuálnych partnerstiev. „V podstate ide o to, aby páry, ktoré majú ku sebe po citovej stránke blízko, využívali iba tie isté výhody, ktoré ponúka heterosexuálne manželstvo.“ Tento pragmatický argument práve načrtáva pomyselnú hranicu, ktorú sa zatiaľ ani jednej strane nepodarilo prekročiť. „Akonáhle povolíme právo na dedenie, je už iba krôčik ku kompletnému schváleniu. A to cirkev na ideologickej úrovni nemôže nikdy dopustiť,“ potvrdzuje katolícky kňaz Vladimír Turzo. Boj cirkvi s tretím sektorom má zatiaľ veľmi ďaleko od inklinácie k jednej alebo k druhej strane. Zrejme však ani nebude rozhodujúcim faktorom. Pravda je totiž taká, že akákoľvek zmena v spoločnosti musí vychádzať z jej vnútra. A Slováci sa v otázke homosexuálnych partnerstiev zatiaľ diametrálne rozchádzajú.


Niektoré veci o registrovanom partnerstve

Podobnosti a rozdiely medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom:
- podmienky uzavretia manželstva a vstupu do registrovaného
partnerstva sú rovnaké
- menšie rozdiely sú v ceremónii sprevádzajúcej uzavretie
vzťahu, napr. manželstvo je možné uzavrieť aj v
kostole, kým pri registrovanom partnerstve to nepripadá v
úvahu
- manželstvo môže zaniknúť jedine rozhodnutím súdu, kým pri
registrovanom partnerstve to záleží od slobodnej vôle
partnerov
- práva a povinnosti partnerov sú v oboch prípadoch rovnaké

Zaujímavosti:
KUBA
Homosexuálny styk "v súkromí" nie je zakázaný ale článok 303a Trestného zákona "verejne manifestovanú homosexualitu" trestá odňatím slobody na 3 mesiace až 1 rok alebo pokutou.

RUSKO
Od 14-tich rokov je možný orálny a od 16-tich rokov aj análny heterosexuálny sex. Homosexuálny styk dospelej osoby a osoby pod 16 rokov je možné potrestať až pozbavením slobody na 4 roky. Gejovia majú zakázaný prístup do armády.

ŠVAJČIARSKO
Sexuálny styk je možný pre všetkých od 16-tich rokov a taktiež medzi neplnoletými osobami medzi ktorými nie je viac ako 3-ročný vekový rozdiel. Homosexuáli majú prístup do armády. Kantón Ženeva dáva homosexuálnym párom status „príbuzných osôb“ v prípade návštev v nemocnici či väzení, svedčenia pred súdom. Napriek tomu homosexuálne (resp.lesbické) páry nemajú rovnaké postavenie ako heterosexuálni manželia čo sa týka daňových odvodov, dedenia, práva na adopciu dieťaťa či umelej inseminácie ženy.

Zriadením inštitútu registrovaného partnerstva, by okrem iného pre partnerov vyplývalo:
- platenie dane z dedičstva, darovania a prevodu nehnuteľností,
- pri úmrtí partnera nárok na tri dni voľna,
- nárok na podporu pri ošetrovaní registrovaného partnera,
- nárok na pohrebné,
- právo odoprieť svedeckú výpoveď, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania partnerovi,
- právo dostať informácie o ochorení partnera,
- právo nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie po smrti partnera.

Martin Mydlár

Martin Mydlár

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Publicista-flákač, ktorý sa už nečuduje ničomu. Ale občas ma niečo prekvapí. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťŠkola fotografieUdalosti

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu